Bo jak nie JA to KTO?!

with Brak komentarzy

A_zyrafa

 

O czym byś marzył i co planował jeśli byś wiedział, że na pewno nie poniesiesz porażki? Co byś robił, kim byś był? Jeśli sobie szczerze odpowiesz na te pytania, może się okazać, że jedyne co sprawia, że tego jeszcze nie masz to… strach w różnych jego postaciach.
Wyobraź sobie, że masz absolutną gwarancję, że wszystko czego się podejmiesz, powiedzie się. Jaką postawę byś miał w życiu, jak byś wyglądał, gdzie mieszkał, z kim i gdzie spędzał wakacje? Co byś myślał o sobie, gdybyś był absolutnie pewny, że to co planujesz się uda? Pewnie obce by Ci były pytania typu: “czy to wypada?”, “a co jeśli się nie uda?” albo też “co inni powiedzą?”. Twoje absolutne przekonanie, że wszystko możesz, zdziałało by niewątpliwie cuda.

Wyobraź albo lepiej narysuj sobie teraz oś liczbową, taką jak kiedyś rysowałeś w szkole na matematyce. Ta oś zaczyna się od cyfry 1, a kończy na cyfrze 10. Cyfra 10 oznacza absolutną pewność, że jeśli podejmiesz się realizacji swoich marzeń, to Ci się na pewno powiedzie. Gdzie na tej osi umieścisz swoją aktualną pewność siebie?

Pewność siebie wpływa bezpośrednio na jakość naszego życia. To dzięki niej podejmujemy pewne kroki, a o innych nawet nie myślimy. Pewność siebie sprawia na przykład, że jesteśmy dla innych bardziej atrakcyjni fizycznie. To taki magnez dzięki któremu przyciągamy ludzi i okoliczności. Sam ze sobą czujesz się lepiej, gdy jesteś pewny siebie. Co jednak jeśli częściej towarzyszy nam strach, zwątpienie i poczucie niskiej wartości? Okazuje się, że za te stany odpowiada tylko i wyłącznie nasze myślenie. Ralph Waldo Emerson powiedział „Stajesz się tym, o czym najczęściej myślisz”. To o czym myślisz po prostu “rośnie” w Twojej głowie i nadaje kierunek kolejnym Twoim krokom. Myśli wysokiej jakości dają wysokiej jakości rezultaty, natomiast myśli niskiej jakości przynoszą nam niskiej jakości rezultaty. Nikomu jednak nie przychodzi naturalnie, pozytywne myślenie o sobie w każdej sytuacji, a to dlatego, że myśli są silnie związane z emocjami. Najtrudniej jest gdy pojawiają się emocje, które powodują u nas negatywne myślenie. Schemat jest ten sam: coś się dzieje i natychmiast reagujesz na to w określony sposób. Znasz to. Coś się w Tobie zacina i czujesz się znowu tak jak zwykle w podobnej sytuacji. Twoja reakcja to wyuczony nawyk emocjonalny. To ten nawyk tak często warunkuje kolejne Twoje decyzje, blokuje pójście naprzód. Kiedy się urodziłeś nie miałeś przecież żadnych nawyków.
Dobra wiadomość jest taka, że tych nawyków można się oduczyć, zastąpić je innymi bardziej korzystnymi, a w efekcie przekroczyć swoje dotychczasowe granice. BO JAK NIE TY TO KTO?! :) Tym zajmę się w następnym poście. Jeśli to co tu zawarłam jakoś przemawia do Ciebie, zapisz się na newsletter lub polub moją stronę na FB. Pozdrawiam Cię ciepło :)