Jest tak jak myślisz, że jest!

with Brak komentarzy

B_tunel

 

“Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie, przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadasz na to, by je podważyć”
Anthony de Mello
W skrócie można to ująć tak: to w co wierzysz, tego właśnie doświadczasz w swoim życiu. Im mocniej dana myśl jest zakorzeniona w Twojej podświadomości, tym wydaje Ci się realniejsza i bardziej oczywista (“…że nigdy nie wpadasz na to, żeby ją poważyć”). W taki sposób ktoś może uważać, że “każdy facet to świnia”, a ktoś inny, że “życie jest ciężkie, a pieniądze z nieba nie spadają”, albo nawet, że “rude jest wredne” …i co gorsza codziennie zbierać konkretne dowody na prawdziwość swojego przekonania! Wiara w coś sprawia, iż to, w co wierzysz nabiera mocy, szczególnie gdy często to coś powtarzasz. Nasz umysł działa tak, że każdy z nas może postrzegać życie zupełnie inaczej. Dla jednej osoby będzie to pasmo udręk, a dla innej osoby fascynująca przygoda. Oczywiście większość myśli jest podświadoma więc i rezultaty, które otrzymujemy w życiu, są zawsze odbiciem podświadomej części naszego umysłu. Umysł ma bowiem zdolność widzenia tylko tej części spraw, które potwierdzają nasze przekonania. Inaczej mówiąc sami przyciągamy tylko te doświadczenia, które będą potwierdzały prawdziwość naszych przekonań. Jest super gdy nasze przekonanie mówi: “zasługuję na wysokie wynagrodzenie za swoją pracę” i tak się właśnie dzieje. Gorzej, jeśli nasze przekonania krzywdzą nas samych, a my szukamy winnych tego stanu rzeczy w całym świecie zewnętrznym z Bogiem włącznie. Twoje aktualne doświadczenie rzeczywistości jest niczym innym jak jak fizycznym rezultatem Twoich myśli w danym temacie. Nasz umysł wspaniale filtruje wszelkie informacje wokół, stąd powstaje u nas tzw. “myślenie tunelowe”. To dlatego możemy tkwić w swoich problemach wiele lat i nigdy się nie doczekać żadnej zmiany! Dobra wiadomość jest taka, że od dziś możesz bardziej świadomie zwracać uwagę na to, gdzie Cię Twoje myśli niosą i czy ta myśl jest dla Ciebie na pewno użyteczna?

W kolejnych postach będę kontynuować temat sposobu myślenia, przekonań i zmian, jednak pamiętaj, że każda zmiana wymaga czasu i jest po prostu procesem. Ponieważ przez lata uzbierałeś całą kolekcję myśli i przekonań o sobie, o życiu i świecie, na pewno nie uda się tego zmienić z dnia na dzień. To co tutaj napisałam jest wynikiem dość długich poszukiwań tj. obserwacji samej siebie, zgłębiania literatury w tym temacie i rozmów z osobami, które potrafią rzucić inne światło na daną sprawę.
Niczym odkrywczym jest znalezienie osób, które potwierdzą nasze osobiste przekonania i podobne rozumienie świata, gdyż intuicyjnie takich osób szukamy i z takimi osobami czujemy się pewnie. To ich obecność utwierdza nas w przekonaniu, że z nami jest wszystko ok, ale to życie jest takie jakie jest. W ten sposób przyklepujemy swoje skryte cierpienie kolejną warstwą wewnętrznego stwierdzenia: “tak to już widać musi być” lub “chyba nic się nie da zrobić”. To dlatego (jeśli pragniemy realnej zmiany), o wiele bardziej korzystnym jest, gdy ktoś potrafi nas “wysadzić z naszego siedzenia” czyli danego postrzegania jakiejś sprawy.
Naszą osobistą odwagą natomiast, jest umiejętność zakwestionowania swoich własnych przekonań. Prawdą jest, że zdobywamy się na nią dopiero wtedy, gdy nie podoba to czego wciąż doświadczamy i pojawia się szczera gotowość na wprowadzenie realnych zmian.

O tym już w następnym poście. Podaję Ci też podstawową literaturę, w której ja odkrywałam i na sobie samej sprawdzam myśli powyżej zawarte.

1. John C. Maxwell “Możesz wpływać na bieg spraw”,
2. Mario Alonso Puig “Wymyśl siebie od nowa”
3. Maciej Bennewicz “Coaching czyli Przebudzacz Neuronów”
4. Bob Mandel “Terapia otwartego serca”

Szukaj swojej odpowiedzi bo:
“Znajdowanie jest zarezerwowane dla szukających”
Jim Rohn